Piotr Naliwajko

Piotr Naliwajko urodził się w 1960 roku w Świętochłowicach. W latach 1979-1984 studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. Od 1983 razem z L. Żegalskim i J. Szpytem tworzy nieformalną grupę malarską pod nazwą Tercet Nadęty, czyli Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści. Uczestniczył w ponad stu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Arsenał '88" w Warszawie. Największa kolekcja muzealna jego prac znajduje się w Wurzburgu (Niemcy). W latach 80. malarze z Tercetu wygłaszali manifesty artystyczne, znani byli z prowokacyjnych wystąpień wobec publiczności, krytyki i negacji tradycyjnej sztuki. Malowali wielkoformatowe obrazy na m.in. brezentowych plandekach i płótnach namiotowych.

- via sd galeria

Naliwajko, podobnie jak jego koledzy z grupy, maluje realistycznie, a jego obrazy są perfekcyjne warsztatowo. Posługuje się bogatą metaforyką, pochodzącą z rozmaitych epok i należącą do różnych tradycji. Nie unika ironii, kpiny, a także tematów obscenicznych, co powoduje, że jego twórczość określana jest mianem prowokacyjnej i skandalizującej (Nasze video, Chrystus w autobusie, Przybycie Chrystusa do Chorzowa). Artysta maluje głównie portrety i kompozycje figuralne. Pewna część prac Naliwajki powstała pod wpływem fascynacji malarstwem J. Malczewskiego. Artysta prowadzi czasami jakby bezpośredni dialog z obrazami mistrza, czego przykładem może być praca Na Jackową nutę II lub trawestacja słynnego płótna Thanatos.

- via sd galeria

Polski malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Był uczniem Macieja Bieniasza i Jerzego Dudy-Gracza. Członek nieformalnej grupy artystycznej Tercet Nadęty Czyli Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści, odwołującej się do tradycji prowokacji artystycznej dadaizmu, negującej współczesną sztukę abstrakcyjną i stosującą prowokacyjne wypowiedzi wobec publiczności i krytyków.

Wystawiał swoje obrazy na ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą (m.in. Holandia, Niemcy, Francja, USA, były Związek Radziecki). Obecnie największą kolekcję jego prac posiada muzeum w Würzburgu (Niemcy). Jego prace w opinii krytyków uchodzą za znakomite pod względem warsztatowym.

Tworzy głównie portrety i układy figuralne, często w konwencji surrealistycznej symboliki. Prowokuje także tematyką prac, tworząc np. portret Matki Bożej jako lalki Barbie, czy też obraz Przybycie Chrystusa do Chorzowa, a także prace uchodzące za obsceniczne.

- via tvp.pl

Wybrane dzieła
Piotr Naliwajko - Poszukiwacze goździka
Poszukiwacze goździka
Piotr Naliwajko - Piłat
Piłat
Piotr Naliwajko - Apage
Apage
Piotr Naliwajko - Rycerz, diabeł i śmierć
Rycerz, diabeł i śmierć
Piotr Naliwajko - Treserka
Treserka
Piotr Naliwajko - Cmentarz
Cmentarz
Piotr Naliwajko - Charlie
Charlie
Piotr Naliwajko - Lokator
Lokator
Piotr Naliwajko - Diabeł
Diabeł
SZNURKI
Strona ma charakter informacyjny. Prawa autorskie do przedstawionych prac należą do ich właścicieli.
Uwagi na temat galerii proszę kierować pod adres e-mail:
khawro@gmail.com