Jerzy Duda-Gracz

Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie W 1968 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Tam też wykładał do 1982. W latach 1992-2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a później, aż do śmierci, pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Był określany jako "wnikliwy satyryk" o ostrym programie publicystyczno-moralizatorskim. Jego malarstwo zawsze budziło silne emocje.

- via malarze.com

Przedstawiając ludzi o karykaturalnie zdeformowanych ciałach oraz używając czytelnych symboli, obnażał ludzkie wady - głupotę, nietolerancję, zakłamanie, chamstwo, lenistwo, ślepą fascynację pieniądzem i kulturą amerykańską. Często także wpisywano artystę w nurt groteski, porównując jego twórczość z malarstwem Petera Bruegla i Witolda Wojtkiewicza. Sam artysta tak mówił o swojej sztuce: "maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów - tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem" ; "Maluję to, co mi w duszy gra; im bardziej człowiek pierniczeje, tym lepiej wie, że odchodzi, a z nim cały ten świat. Z upływem czasu rodzi się czułość i tęsknota za tym, co bezpowrotne". Kilka lat temu, przy okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej, powiedział, że "żegna się z publicystyką, bo przeszły mu już naiwne pasje poprawiania świata". Od 1999 do 2004r. pracował nad cyklem obrazów będących malarską interpretacją dzieł Fryderyka Chopina. Do najbardziej znanych prac zalicza się m.in.: "Pamięci ojca" (1970), "List na zachód" (1973), "Wyczółkowskiemu" (1974) "Jeźdźcy Apokalipsy czyli Fucha" (1977), "Kalendarz polski" (1981), "Wigilia" (1981). Stworzył wiele autoportretów oraz portretów, projektował także scenografię do przedstawień teatralnych i operowych.

- via malarze.com

Jerzy Duda-Gracz (ur. 20 marca 1941 w Częstochowie, zm. 5 listopada 2004 w Łagowie), polski malarz, rysownik, scenograf, pedagog.

Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie (obecna nazwa: Zespół Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie) a następnie Wydział Grafiki filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie otrzymał dyplom w 1968. Tam też wykładał do 1982. W latach 1992-2001 wykładał w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a później, aż do śmierci, pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

- via wikipedia

Wybrane dzieła
Jerzy Duda-Gracz - Ora et colabora
Ora et colabora
Jerzy Duda-Gracz - Portret K. Grześkowiaka
Portret K. Grześkowiaka
Jerzy Duda-Gracz - Babie lato
Babie lato
Jerzy Duda-Gracz - Wielka Emigracja
Wielka Emigracja
Jerzy Duda-Gracz - Hamlet Polny
Hamlet Polny
Jerzy Duda-Gracz - Wieś Jaworki - Mały Szał
Wieś Jaworki - Mały Szał
Jerzy Duda-Gracz - Ballada g-moll op.23
Ballada g-moll op.23
Jerzy Duda-Gracz - Jurajski
Jurajski
Jerzy Duda-Gracz - Kobietom Wybrzeża
Kobietom Wybrzeża
SZNURKI
Strona ma charakter informacyjny. Prawa autorskie do przedstawionych prac należą do ich właścicieli.
Uwagi na temat galerii proszę kierować pod adres e-mail:
khawro@gmail.com