Bronisław Wojciech Linke

Bronisław Wojciech Linke (1906-1962), polski malarz, rysownik, uczeń H. Uziembły w Krakowie, T. Pruszkowskiego i M. Kotarbińskiego w Warszawie. Twórczość o charakterze demaskatorskim, ekspresjonistycznym, nieraz agresywna w formie, stanowi "osobistą rozprawę ze światem" i jest wynikiem wrażliwości na wszelkie okrucieństwo i nikczemność współczesnego świata.

Doskonały warsztat techniczny, oparty na akwareli połączonej z gwaszem, kredką, tuszem, ołówkiem. Tytuły prac m.in.: Biała głowa (1962), Ustka - morze (1952-1954), Wypadek kolejowy (1931), Rzeźnik (1931), Skąpiec (1931), Morze krwi (1952), cykl Wojna, Autobus (1959-1961).

- via portalwiedzy.onet.pl

Studiował w 1924-26 w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie, w 1926-31 w SSP w Warszawie u T. Pruszkowskiego i M. Kotarbińskiego. Był członkiem Loży Wolnomalarskiej. Mieszkał w Warszawie, poza okresem wojennej tułaczki 1939-46. Jego twórczość charakteryzuje bogata i różnorodna metaforyczna treść, będąca reakcją na wszelkie okrucieństwo, podłość i obłudę, oraz swoiście surrealistyczna i agresywna forma, oparta na solidnych umiejętnościach warsztatowych. Z dużą wirtuozerią techniczną stosował w swej sztuce łączenie akwareli, gwaszu, tuszu, kredek i ołówka, dzieląc swe prace na obrazy i rysunki według rygorystycznie ustalonej hierarchii ich ważności. Uprawiał też ilustratorstwo, ekslibris, scenografię

- via artyzm.com

Wybrane dzieła
Bronisław Wojciech Linke - Czerwony autobus
Czerwony autobus
Bronisław Wojciech Linke - Wirtuoz (Adolf Hitler)
Wirtuoz (Adolf Hitler)
Bronisław Wojciech Linke - Kanapka
Kanapka
Bronisław Wojciech Linke - Pejzaż Uralski
Pejzaż Uralski
Bronisław Wojciech Linke - Dwa obozy (Dzisiaj)
Dwa obozy (Dzisiaj)
Bronisław Wojciech Linke - Modlitwa zamordowanych
Modlitwa zamordowanych
Bronisław Wojciech Linke - Bumelanci i chuligani z drogi
Bumelanci i chuligani z drogi
Bronisław Wojciech Linke - Bezrobocie
Bezrobocie
Bronisław Wojciech Linke - Wlazł kotek
Wlazł kotek
SZNURKI
Strona ma charakter informacyjny. Prawa autorskie do przedstawionych prac należą do ich właścicieli.
Uwagi na temat galerii proszę kierować pod adres e-mail:
khawro@gmail.com