Kazimierz Mikulski

Kazimierz Mikulski (1918-1998). Malarz, scenograf, ilustrator książek, m.in. przygód Ferdynanda Jerzego Ludwika Kerna, bajek Bogdana Brzezińskiego, wierszy Antoniego Marianowicza. Występował jako aktor w teatrze Tadeusza Kantora. Wiele lat współpracował z krakowskim Teatrem Lalki, Maski i Aktora "Groteska", projektując lalki, maski i stroje dla aktorów. Uprawiał też poezję. Był ważną i barwną postacią środowiska krakowskiego, gdzie znano go jako "Balzaka".

- via wyborcza.pl

Uchodzi za jednego z najbardziej konsekwentnych przedstawicieli polskiego malarstwa metaforycznego czy też wręcz surrealistycznego, poetyckiego, nasyconego dużym ładunkiem liryzmu. Jednocześnie w gronie członków powojennej Grupy Krakowskiej (II) był artystą wiernym sztuce przedstawiającej, podczas gdy w twórczości wielu innych przeważało upodobanie do abstrakcji.

Od roku 1938 studiował malarstwo w Akademii krakowskiej - pod kierunkiem mało znanego Pawła Dadleza i nieporównanie sławniejszego Kazimierza Sichulskiego. Następnie, w okresie okupacji, kontynuował naukę w działającej oficjalnie Kunstgewerbeschule pod okiem Fryderyka Pautscha. Po wojnie, w latach 1945-46, uczył się aktorstwa i reżyserii w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Tuż po wyzwoleniu należał do Grupy Młodych Plastyków, a w roku 1957 został członkiem reaktywowanej wówczas Grupy Krakowskiej. Podobnie jak inni artyści skupieni w obu grupach, a przede wszystkim wokół przewodzącego im Tadeusza Kantora, wziął udział we wszystkich Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Prócz malarstwa, które było główną domeną jego twórczości, uprawiał rysunek (także ilustracyjny).

- via culture.pl

Wybrane dzieła
Kazimierz Mikulski - Znaki na murze
Znaki na murze
Kazimierz Mikulski - Dzień odnaleziony
Dzień odnaleziony
Kazimierz Mikulski - Pięknie zaczyna się dzień
Pięknie zaczyna się dzień
Kazimierz Mikulski - Portret oglądany przez kota
Portret oglądany przez kota
Kazimierz Mikulski - Nocna próba
Nocna próba
Kazimierz Mikulski - Tej nocy świeciły księżyce
Tej nocy świeciły księżyce
Kazimierz Mikulski - Władca lalek
Władca lalek
Kazimierz Mikulski - Uśmiech
Uśmiech
Kazimierz Mikulski - Kompozycja
Kompozycja
SZNURKI
Strona ma charakter informacyjny. Prawa autorskie do przedstawionych prac należą do ich właścicieli.
Uwagi na temat galerii proszę kierować pod adres e-mail:
khawro@gmail.com