Franciszek Starowieyski

Franciszek Starowieyski (pseudonim artystyczny Jan Byk) pochodził z rodziny ziemiańskiej. Studia artystyczne rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 1949-1952 w Krakowie w pracowni prof. W. Weissa i Adama Marczyńskiego, a ukończył w warszawskiej ASP (1955r.) w pracowni prof. M. Byliny. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. W twórczości Starowieyskiego o wyrafinowanej ornamentacji widoczna jest fascynacja kulturą baroku. Artysta w swoich pracach stosował swoistą metaforykę i własny system znaków. Antydatował je 300 lat wstecz - twierdząc, że oddaje to jego stan ducha i umysłu.

- via ludzie.wprost.pl

Starowieyski był także pedagogiem. W połowie lat 80. prowadził zajęcia w Hochshule der Knute w Berlinie Zachodnim. Od 1993 r. wykładał w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. Był twórcą tzw. Teatru Rysowania, łączącego aktorstwo i plastykę. Spektakl, jakim jest rysowanie, był śledzony przez publiczność.

Artysta jest bohaterem filmu Andrzeja Papuzińskiego "Bykowi chwała". Grał również jako aktor w filmach; Andrzeja Wajdy (Danton) i Krzysztofa Zanussiego (Struktura kryształu).

Był znawcą dzieł sztuki i wielbicielem baroku, a także kolekcjonerem antyków.

Zmarł 23 lutego 2009 r. w wieku 79 lat.

- via ludzie.wprost.pl

Malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, scenografii teatralnej i telewizyjnej. Znawca i kolekcjoner sztuki, głównie XVII wiecznej. Urodził się w 8 lipca 1930 roku w Bratkówce koło Krosna. Zmarł 23 lutego 2009 w Warszawie.

Pochodzi ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Podczas wojny, wraz z rodziną, przeprowadził się do Krakowa. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Wojciecha Weissa i Adama Marczyńskiego (1949-52), a następnie w ASP w Warszawie w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku.

Przez szereg lat tworzył na przemian w pracowniach w Warszawie i w Paryżu. Zrealizował około 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli "polskiej szkoły plakatu".

- via culture.pl

Wybrane dzieła
Franciszek Starowieyski - Zdarzenie z jajem wieczności
Zdarzenie z jajem wieczności
Franciszek Starowieyski - Szkic do Teatru Rysowania
Szkic do Teatru Rysowania
Franciszek Starowieyski - Fecit Prague Manui Satanis
Fecit Prague Manui Satanis
Franciszek Starowieyski - Kompozycja
Kompozycja
Franciszek Starowieyski - Akty
Akty
Franciszek Starowieyski - Dwie stare cioty w żałobie
Dwie stare cioty w żałobie
Franciszek Starowieyski - Noc nadciąga nad Janowiec
Noc nadciąga nad Janowiec
Franciszek Starowieyski - Kula armatnia zabiła Michelusia
Kula armatnia zabiła Michelusia
Franciszek Starowieyski - Wariacje Goldbergowskie
Wariacje Goldbergowskie
SZNURKI
Strona ma charakter informacyjny. Prawa autorskie do przedstawionych prac należą do ich właścicieli.
Uwagi na temat galerii proszę kierować pod adres e-mail:
khawro@gmail.com