Tomek Sętowski

Tomek Sętowski (ur. 14 czerwca 1961 w Częstochowie) - plastyk, absolwent IV LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie (matura 1980), następnie częstochowskiej WSP, uznawany przez wielu krytyków sztuki za jednego z najbardziej interesujących polskich artystów współczesnych, z powodzeniem łączących walory artystyczne z zapotrzebowaniem odbiorców.

- via wikipedia

Autor prac pokazywanych na wystawach zbiorowych (m.in. „Surrealiści polscy” Triennale „Sacrum”) i indywidualnych w najlepszych polskich oraz zagranicznych galeriach, m.in. Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Anny Kareńskiej w Poznaniu, Stricoff Fine Art Ltd.i InterArt w Nowym Jorku; były przedstawiane na łamach czasopism - m.in. wielokrotnie w miesięczniku "Fantastyka". Jego dzieła znajdują się w kolekcjach Teresy Żylis-Gary i Bogusława Kaczyńskiego, jedno z nich zdobiło okładkę książki Waldemara Łysiaka "Statek".

Z zasady nie uczestniczy w konkursach plastycznych. Jest zaliczany do twórców nurtu zwanego "realizmem magicznym". Maluje tradycyjną metodą: olej na płótnie, w ostatnich latach prezentował jednak także grafiki - najczęściej szkice do obrazów i wykonywane okazjonalnie rzeźby.

Jego Muzeum Wyobraźni - galeria autorska znajdująca się przy ul. Oławskiej 2 w Częstochowie - to pracownia a zarazem miejsce spotkań twórców, z autorską aranżacją wnętrz, stwarzające możliwość rozmowy z samym artystą i kontemplacji jego dzieł, jedna z atrakcji turystycznych miasta. Na rynku księgarskim dostępny jest jego album "Muzeum Wyobraźni" wydany w 2003 roku przez Muza SA, 3 lata wcześniej ukazał się album "Teatr Magiczny" nakładem tego samego wydawnictwa.

- via wikipedia

Dawno, dawno temu, na Jurze krakowsko-częstochowskiej przyszedł na świat Tomek Sętowski. Wyjątkowa wrażliwość, jaką posiadał chłopiec, ujawniła się już w wieku trzech lat, kiedy to powstał jego pierwszy obraz.

Młody marzyciel doskonalił swój warsztat malarski przez lata, stawiając milowe kroki od lokalnych galerii po najlepsze salony wystawiennicze, zaś na wydziale plastyki częstochowskiej WSP posiadł wiedzę z historii sztuki. Nauka trwała wiele lat ..... Nasz bohater dzielnie walczył z profesurą tamtejszej uczelni, aż w końcu się przełamał i odebrał dyplom magistra.

Poprzez swoje obrazy wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją, przez co w mgnieniu oka artystę ogłoszono jednym z najbardziej oryginalnych i najzdolniejszych malarzy młodego pokolenia, któremu udało się stworzyć własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl.

Czerpiąc natchnienie ze wszystkiego, co go otacza Sętowski wprasza się do najlepszych polskich galerii, długie wyprawy z obrazami do Francji i Niemczech również kończą się sukcesami.

- via setowski.com

Wybrane dzieła
Tomek Sętowski - Crazy love
Crazy love
Tomek Sętowski - Lost ship
Lost ship
Tomek Sętowski - Walka z Wiatrakami
Walka z Wiatrakami
Tomek Sętowski - Zła Królowa
Zła Królowa
Tomek Sętowski - Statek argonauty
Statek argonauty
Tomek Sętowski - Podróż do nieznanej krainy
Podróż do nieznanej krainy
Tomek Sętowski - Dwa światy
Dwa światy
Tomek Sętowski - Komnata rozkoszy ziemskich
Komnata rozkoszy ziemskich
Tomek Sętowski - Księżycowe Miasto
Księżycowe Miasto
SZNURKI
Strona ma charakter informacyjny. Prawa autorskie do przedstawionych prac należą do ich właścicieli.
Uwagi na temat galerii proszę kierować pod adres e-mail:
khawro@gmail.com