Wojtek Siudmak

Wojtek Siudmak urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu, gdzie ukończył szkołę podstawową. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie w latach 1956-1961, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 1961-1966. We wrześniu 1966 r. przybył do Francji, aby kontynuować studia w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu w latach 1967-1968. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego.

- via siudmak.pl

Wojtek Siudmak przyszedł na świat w Wieluniu, 10 października 1942 roku. Od początku wiedział, czego chce. A chciał być artystą. Skończył więc warszawskie Liceum Plastyczne, ukończeniu ukończeniu 1961 roku wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych.

We wrześniu 1966 r. przybył do Francji, aby kontynuować studia w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie pozostał do dzisiaj i jest szczęśliwym, zapracowanych tatusiem dwóch córek. Maluje z reguły na ogromnych płótnach, które następnie są reprodukowane i wydawane w formie plakatów. Używają ich później muzea, teatr i kina, chyba słusznie zresztą, bo prace Siudmaka cieszą się wielką popularnością. Trafiają do bardzo szerokiego grona odbiorców, od wiekowych znawców sztuki, po młodzież.

Siudmak uprawia malarstwo (najczęściej posługuje się akrylami), grafikę, rzeźbę, jest autorem ilustracji książkowych. To, co tworzy jest dalekie od mody, ponadczasowe. Malarz odwołuje się do ludzkich wizji, nierzadko inspiracją są senne widziadła, czy bogata wyobraźnia. Malarz nazywa swoją twórczość "hiperreaizmem fantastycznym" i wielokrotnie podkreśla jej związki z malarstwem Dalego. Jednocześnie zaznacza swoją artystyczną odrębność, poprzez swoje dzieła stworzył osobiste państwo, własny świat pełen dziwnych myśli i fantastycznych motywów, którego dewizą jest zdanie "Tylko marzenie morze przekroczyć niepokonane przeszkody." A kiedy spojrzymy jeszcze na perfekcyjną kreskę i szczegóły oddane z fotograficzną dokładnością, nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to sztuka światowego formatu.

- via fantasyworld.pl

Wybrane dzieła
Wojtek Siudmak - L'instant Hypophonique
L'instant Hypophonique
Wojtek Siudmak - L'orage
L'orage
La Parure de la Nuit
La Parure de la Nuit
Wojtek Siudmak - La Princesse du Feu Sacre
La Princesse du Feu Sacre
Wojtek Siudmak - A Bold Step
A Bold Step
Wojtek Siudmak - Sonate Siderale
Sonate Siderale
Wojtek Siudmak - The Emperor
The Emperor
Wojtek Siudmak - Victoire
Victoire
Wojtek Siudmak - Filaments du Destin
Filaments du Destin
SZNURKI
Strona ma charakter informacyjny. Prawa autorskie do przedstawionych prac należą do ich właścicieli.
Uwagi na temat galerii proszę kierować pod adres e-mail:
khawro@gmail.com